Babeszjoza – czy od tej dolegliwości nasz piesek potrafi umrzeć?

Babeszjoza u psiaka – sygnały i przyczyny choroby, jak leczyć?

Babeszjoza jest częstokroć będącą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się prowadzić naszego psa na spacer do parku lub lasu, powinniśmy znać jak zdiagnozować jej sygnały. Wczas wykryta babeszjoza jest możliwa do szczegółowego wyleczenia. Nie leczona może doprowadzić natomiast do śmierci pieska.

Podstawy i dodatkowo objawy przypadłości

Babeszjoza grozi psom w dowolnym wieku, natomiast ogromnie podatne są pieski młode, które mają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Podniesione ryzyko zarażenia się dotyczy także psów odmian: greyhound i pitbull. Przypadłość owa zwana jest także piroplazmozą i szkodzi własnym czworonogim towarzyszom nie zaledwie podczas lata. Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni Celsjusza, czworonóg może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Notorycznie jednakże do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie czworonoga i także pozostanie w nim dłużej aniżeli dzień, infekcja zostaje dostarczona do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie przebiegania tego procesu nagminnie dochodzi do dużych stanów zapalnych istotnych narządów. Wynika to z walki układu immunologicznego z rzęsistkiem powodującym babeszjozę, tudzież z utraty czerwonych krwinek. Fundamentalne sygnały choroby pojawić się mogą zaledwie po gdzieś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi przejawami niestety nie leczonej infekcji mogą stanowić takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli również dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, a bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią psiaka.
psie legowiska sklep zoologiczny online

Diagnoza

Najlepiej zlokalizować babeszjozę poprzez zrobienie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy mieć gwarancję co do stwierdzenia. W poszczególnych przykładach pasożyty potrafią nie być od razu wyraziste i także wskazane staje się uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi oraz przeprowadzenie specjalnych badań.

Babeszjoza u psiaka: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Niestety nie występuje bowiem jedyny środek, jaki z swobodą rozgromił ową wadę. Leczenie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, tudzież sterydów. Nadarza się również, iż w efekcie zguby czerwonych krwinek niezbędna staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najwspanialsze wskazywania są wówczas, kiedy dolegliwość zostanie odnaleziona jeszcze póki zajdzie do istotnego ubytku czerwonych krwinek.