Higiena naturalna, a żwirek dla kota

Naturalna czystość zwierząt

Koty to niezwykle schludne zwierzęta. Na higienę swojego ciała poświęcają codziennie sporo czasu. Każdy miłośnik kotów z pewnością wiele razy obserwował z zainteresowaniem z jaką starannością nasz pupil wylizuje i oczyszcza swoje futerko. Każdy zakamarek kociego ciałka dostaje dużo uwagi i czułości od jego właściciela.

Z resztą, każde zwierze na świecie dba o swoje ciało. Nawet mucha myje i wygładza skrzydełka z niesamowitą musią uwagą przez odpowiednio długi czas. W naturze koty załatwiają się z dala od swojego legowiska. Często wykopują najpierw dołek w spokojnym miejscu wśród roślinności na swoje ekskrementy, a potem go starannie zasypuja ziemią. Koty zatem mają wielka naturalną potrzebę czystości i higieny.

Żwirek w kuwecie

Jeśli nasz kot wychodzi na zewnątrz i ma stale zapewnioną możliwość spacerowania po okolicy, sprawę kociej toalety załatwia sama natura. Jeśli natomiast mieszkamy np na ósmym piętrze w bloku w wielkim betonowym mieście, a nie możemy żyć bez kota, nasze zwierzę może tylko polegać na naszej wyobraźni. Naszym obowiązkiem jest  zapewnienie zwierzakowi odpowiednich warunków do spełnienia podstawowych potrzeb związanych z utrzymaniem niezbędnej dla jego zdrowia czystości.

Kuweta ma zastąpić kotu to intymne, naturalne miejsce, gdzie będzie mógł w spokoju wykopać dołek, załatwić się i potem wszystko starannie zasypać.  Rolę ziemi odgrywa żwirek dla kota, wypełniający kuwetę. Chcemy by żwirek dla kota pochłaniał nieprzyjemne zapachy, pochłaniał wilgoć i sprawiał nam jak najmniej kłopotów przy sprzątaniu.  

Rodzaje żwirków

Bardzo dokładnie czytajmy specyfikacje na opakowaniu, jakie posiada żwirek dla naszego kota. Jeśli żwirek nie może być wyrzucany do muszli klozetowej, nigdy tego nie róbmy, gdyż nieodpowiedni żwirek może uszkodzić kanalizację, może też nie nadawać się do oczyszczania przez miejską oczyszczalnię ścieków.

Żwirek ze znakiem zakazu wrzucania do muszli, po użyciu  należy przenieść do ekologicznego foliowego worka i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmietniku, zgodnie z instrukcjami miejscowych służb oczyszczania miasta. Najwygodniejszy i najmniej uciążliwy dla środowiska, choć trochę droższy od poprzedniego,  jest żwirek ekologiczny, zrobiony z wyłącznie naturalnych materiałów, który spełnia wszystkie swoje funkcje, a jednocześnie można go wyrzucać, bez żadnego ryzyka do muszli.

Świeży żwirek dla kota

Co się stanie, gdy zapomnimy o kuwecie przez ciut za długi czas, to każdy człowiek mieszkający z kotami, mógł się choć raz przekonać… Przy przekroczeniu pewnej masy krytycznej, to co zawiera niesprzątana kuweta zaczyna odstraszać kota. Nasz czysty przyjaciel nie postawi swojej różowej, wylizanej poduszeczki na czymś co brzydko pachnie i nie przypomina już ani ziemi ani żwirku, tylko same kocie odchody. Kot w takiej sytuacji pójdzie załatwić się gdzie indziej – z dala od ohydnej kuwety. Za muszlę, za kanapę, na kanapie, na podłodze, gdzieś indziej, byle dalej. Wtedy oczywiście ilość sprzątania gwałtownie rośnie.

Aby zatem wszystkie stworzenia w naszym domu czuły się dobrze i chętnie mruczały z rozkoszy, dopilnujmy by żwirek w kuwecie był najodpowiedniejszy dla naszych możliwości i warunków i zawsze czysty i świeży.